ספא - בואו נדבר על זה

אם מעולם לא הייתם בטיפולי ספא אתם בטח סקרנים לדעת מה מסמלת המילה האקזוטית שנפוצה כל כך כתיאור של יום מפנק וימי כיף. אז, צר לנו לאכזב אתכם, כי האמת היא שהספא במקורו יועד למטרות רפואיות בלבד ורק לאחרונה הוא נעשה מזוהה יותר עם הנאה צרופה לזוגות, לקבוצות נשים ולקבוצות גברים.

את הטיפול מבצעים במי מעיינות, בריכות או אמבטיות מיוחדות. לאור הצמיחה בפופולאריות של נופש בספא, מקומות רבים מציעים עוד מגוון שירותים וטיפולים להשלמת החוויה כמו לדוגמה מסאז'ים, תזונה בריאה, טיפולים פיזיותרפיים, תרגילי כושר ומלונאות של ממש לבילוי מושלם לסוף השבוע. בישראל הבילוי במכון המטפל בספא הפך לנפוץ במיוחד לזוגות בימי נישואין ובימי הולדת.

סוגי טיפולים שונים

רוב המקומות המציעים ספא בישראל כוללים מגוון שירותים נוספים מלבד הטיפולים להשלמת החוויה כמו לדוגמה מקלחות, בריכות חמות, סאונה וג'קוזי. מלבד זאת, במכונים אלו העיקר הוא להקנות את חווית הבילוי והפינוק מרגע ההגעה למקום ועד לסיום הטיפולים כאשר המרכזיים שבהם הם עיסויים מסוגים שונים המתחלקים למספר קטגוריות: טיפולי יופי, טיפולי רפואה אלטרנטיבית וטיפולים להרגעת הגוף ושחרור הנפש. כל סוג של עיסוי מכיל בתוכו עולם ומלואו של רגשות, תחושות וחוויה שונה לחלוטין למטופלים.

עיסוי שוודי

עיסוי עדין שנעשה בידיים פתוחות עם שמנים ארומטיים להרגעת שרירים כואבים ותפוסים והוא נחשב לעיסוי הפופולרי והנפוץ בישראל בזכות החוויה המשלימה שהוא מקנה בהרגעת הנפש ושחרור לחצים.

זהו עיסוי כוחני מאוד המופעל בעיקר על מפרקי המטופל לשחרור אגרסיבי של שרירים תפוסים והוא נפוץ בעיקר בקרב ספורטאים. 

איורוודה

עיסוי שמקורו בהודו ונחשב לאבי העיסויים המבוססים על שמן. לצורך טיפול יעיל ונכון אבחון סוג העור של המטופל קריטי כיוון שלהצלחתו של הטיפול דרוש סוג שמן מסוים אשר נרקח לרוב על ידי המטפל.

עיסוי שיאצו

טיפול יפני המבוסס על נקודת לחץ בגוף לשחרור זרימת הצ'י-מרכז האנרגיה בגוף. אל תדאגו, זה לא כואב כפי שזה נשמע, העיסוי נעים ומרגיע וניתן לשלב אותו באבנים חמות, טיפול בשמן ועוד.

דיקור סיני

הטיפול הזה נחשב לשדרוג השיאצו. הדיקור מקנה חיזוק המערכת החיסונית של הגוף בשילוב שלווה ורוגע.

כוסות רוח

טיפול יעיל במיוחד בהצטננות, כאב שרירים ועוד. כוסות הואקום מונחות על האזור המיועד לטיפול ומשפיעות על זרימת הדם ועל העור.

פדיקור ומניקור

שלא יטעו אתכם, טיפולי פדיקור ומניקור בספא משלבים לרוב רפואה אלטרנטיבית ומתאימים לגברים לא פחות מלנשים.

מסכות בוץ ומלחים

לאור העבודה שישארל עשירה בחומרי גלם טבעיים רבים לייצור תכשירי קוסמטיקה ופרא-רפואיים כגון מינרלים ומלחים בים המלח ובוץ בחמת גדר, מכוני ספא רבים מציעים טיפולי מסכות פנים מחומרים אלו להרגעת עור הפנים.

מאיפה הגיע אלינו הספא?

מקור שמו של הטיפול מגיע אלינו מבלגיה הרחוקה. הוא קרוי על שם העיר ספא (Spa) אליה נהגו להגיע אנשים מכל רחבי אירופה אשר סבלו ממחסור בברזל בתקופת ימי הביניים כדי לשתות ממי המקום שהיו רוויים בתחמוצת ברזל. אם נשים את השם בצד, מקורותיהם של סוגי הטיפולים בספא הם עתיקים אפילו יותר ומקורם קדומים במיוחד כאשר התייחסו לטבילה במי מעיינות כאל פעילות המקנה סגולות רפואיות וריפוי הנפש.

באימפריה הרומית למשל התייחסו לטבילות אלה ברצינות רבה וחלק מתרבות הפנאי בכל עיר הייתה בילוי במרחצאות ומעיינות מסוג זה עד לתקופת ימי הביניים שבה השליטה על רוב אותן מעיינות עברה לכנסייה הנוצרית דבר שגרם להפחתת השימוש בהם.

אחד האיסורים הבולטים ביותר הוא כניסת נשים בהריון לרובם של המתקנים ואיסור קבלת רוב הטיפולים והמסאז'ים במכוני הספא. למרות הכאבים בכפות הרגליים, כאבי הגב וכאבי ברכיים, רוב העיסויים וכניסה לסאונה וג'קוזי אסורים ואף מסוכנים לנשים בהריון.

מומלץ להתייעץ עם הרופא טרם קבלת טיפול כזה או אחר ובכלל, לבדוק במכון הספא האם המטפלים בו מוסמכים לטיפול בנשים הרות. אין כאן כל כוונה להפחיד, להיפך, יום מפנק הוא בדיוק מה שכל אישה הרה זקוקה לו וכמה שיותר וכדאי שהיא תעשה זאת. העניין הוא לקחת ברצינות את הסיכונים, לבחון מבעוד מועד מה מותר ומה אסור בקפידה כדי שהיום כיף בהחלט יהיה שלו, רגוע ומפנק ללא שום סטרס מיותר.

אז נכון, על הסאונה והג'קוזי חובה לוותר, אבל מצד שני בילוי בבריכת מים קרירים זה בריא במיוחד ומשחרר לחצים מעמוד השדרה והרגליים. בתקופת הריון מתקדמת, כאשר מתחילה נפיחות ובצקות בכפות הרגליים, השהייה במים מרככת אותן ומסייעת לדחוף נוזלים מן הרקמות. בנוסף, מחקרים מראים שבילוי בספא משחרר לחצים נפשיים ומפחית משמעותית את הבחילות החוזרות ונשנות אצל נשים בהריון.

המכונים הרבים הפרוסים ברחבי הארץ מתמחים בעיקר בטיפולים ברפואה אלטרנטיבית כמתן ערך מוסף. הרבה מן הבעיות הגופניות והנפשיות ניתנות לריפוי או לפחות להקלה משמעותית בעת קבלת טיפולי הספא השונים שהם מציעים. 

אחד היתרונות המשמעותיים של מכוני הספא להבדיל ממטפל יחיד הוא שביום אחד ניתן לקבל מגוון טיפולים למספר נקודות רפואיות שכל אחד צריך גם אם הוא בריא לחלוטין ובמיוחד אם הוא סובל מבעיות נקודתיות יותר.

נסכם על ספא

טיפולי הספא השונים והמגוונים מציעים ימי כיף לזוגות ולקבוצות כחוויה הוליסטית, בריאותית ומפנקת לכל דורש כמעט בכל דרך שיבחר. הספא החל כפתרון רפואי למספר רב של מחלות עוד בימי קדם בתקופות בהן הרפואה לא הייתה מפותחת במיוחד אך הטיפולים במעיינות ועיסויים כבר היו נפוצים בתרבויות על מנת לספק פתרונות אלטרנטיביים. כיום, מעבר להנאה שבדבר, טיפולי הספא עדיין מאפשרים לטפל בבעיות רפואיות אמיתיות באמצעות רפואה אלטרנטיבית, עיסויים ועוד. השקט הנפשי, הרוגע והשלווה הם גולת הכותרת שבחווית הטיפולים האלו. למי שעוד לא ניסה ולא טעם חוויה שכזו כדאי שיבחן את האפשרות הזו כבר מעכשיו.

תוכן עניינים
תוכן מומלץ עבורך: