עיסוי

מסאז', או בשמו העברי – עיסוי, נועד בעיקר לשחרור סטרס, הרפיה ושחרור של שרירי המטופל. הוא פותח לפני אלפי שנים במקביל בשיטות שונות, לצרכים שונים ובתרבויות רבות, בעיקר במזרח אסיה, הודו וסין ולכן קשה להצביע על המקור הראשון שממנו הגיעה תרבות העיסוי וכך גם בעצם נוצרו שיטות רבות ומגוונות לתרבות העיסויים שאנו מכירים היום. אם תשאלו רפלקסולוג למשל, הוא יגיד לכם שבטיפול במחלות שונות, בנפש ובמחשבות כדאי להתמקד בכפות הרגליים כיוון שמבחינת התפיסה הרפלקסולוגית הן מקושרות לאיברים שונים במערכת הגוף. עיסוי נכון ויעיל בכפות הרגליים יכול לפתור כאבי גב וצוואר ולעיתים אפילו להפיג מתח, חרדה ודיכאון. למי שמעולם לא חווה מסאז' מקצועי  ומעוניין לחוש את החוויה הזו לראשונה בחייו, בדגש על 'חוויה' כי מלבד המגע, הטיפול והעיסוי שתקבלו בין אם זה במכון מקצועי, בביתכם או בקליניקה פרטית, יחד עם הטיפול ישנה מעטפת חושית היוצרת אווירה הכוללת מוזיקה, תאורה וריחות, יצירת תקשורת חיובית עם המעסה להליך של שעה פחות או יותר, ממנו תצאו שלווים, רגועים ומשוחררים הרבה יותר. לא תמיד ניתן להבין את משמעות הטיפול, את סגולותיו ואת מהותו באופן שמתקרב להיות מדויק עד שלא חווים זאת. אך בכל זאת בחרנו כן לפרט עבורכם בצורה פשוטה את שיטות הטיפול השונות כדי לסייע לכם בבחירה הקשה ממבחר כה גדול של סוגי הטיפולים כדי להבין לכל הפחות לאן ואל מי לפנות לקבלת פירוט וייעוץ מקצועי יותר. לחלק מהשיטות המפורטות כאן כבר פותחו תתי סוגים ותורות טיפול שונות, כמו למשל האוסתאופטיה אך אין סיבה לדאגה, הן כולן נגזרות של אותן השיטות המסורתיות.

שיטות עיסוי

בדרך כלל, מטפלים מקצועיים יבחרו שיטת טיפול אחת ויתמקדו בלמידת התורה שלה על כל בוריה כדי לספק את החוויה המושלמת עבור המטופל. לא מן הנמנע שמעסה אחד ידע מספר שיטות טיפול ויכולתיו המקצועיות עדיין יהיו גבוהות, אבל, כמו שף המתמחה בסוג אוכל ממטבח מסויים ומתוך כך הוא מרכיב את תפריט המסעדה שלו, ויוצר את האווירה המתאימה במסעדה כך גם יעשו המטפלים המקצועיים ולא יתפזרו על מספר רב של שיטות מסאז' שלאו דווקא רלוונטיות לקהל היעד שלהם.

סוגי העיסוי העיקריים הם: טווינה, רפלקסולוגיה, סיני מסורתי, שיאצו, תאילנדי, שוודי, שרירים עמוק, רקמות עמוק, ליטוף, אבנים חמות, ארומתרפי, טורקי, פנים ומשולב.

כפי שאתם רואים שיטות העיסוי הן רבות ומגוונות, אז בואו נעשה סדר בעיסויים השונים וננסה להבין מה כל אחד מהם מייצג.

טווינה

זו היא שיטה סינית עתיקה בת כ-3,000 שנה. השיטה מתמקדת בשלד האדם, בגמישות העצמות ובשחרור מפרקים. המעסה מותח ולוחץ על השרירים והעצמאות ובכך בעצם משחרר אותם.

רפלקסולוגיה

השיטה הזו מודרנית וחדשה יחסית ונחשבת לאחד הטיפולים האלטרנטיביים הבולטים לאבחון וטיפול במחלות שונות, בנפש ובמחשבות באמצעות לחיצות, חימום והנעות של כפות הרגליים בלבד.

סיני מסורתי

כמו הטווינה, גם שיטת הטיפול הזו פותחה לפני אלפי שנים ומבוססת על שינוי בזרימת אנרגיית הצ'י בגוף. בדומה לרפלקסולוגיה, הטיפול הסיני המסורתי גם הוא מבוצע על ידי לחיצות חזקות במקומות רגישים, בעיקר בצמוד לעמוד השדרה והגפיים. 

שיאצו

מקורו של השיאצו הוא ביפן ומלבד הטיפול בכאבים בגוף הוא מחובר גם לטיפול בנפש. הוא מתבצע על ידי מגע מרגיע באזורים בגוף הנחשבים כ"בלתי מאוזנים" ובכך יש לו את היכולת למנוע ולרפא מחלות שונות כגון בעיות אורתופדיות, בעיות עיכול, בעיות רגשיות וכו'.

תאילנדי

המעסה בעצם משתמש במפרקי גופו בעוצמה כדי לעסות את הרקמות ושרירי המטופל ובכך בעצם "לתקן" את איזון מחזור הדם שלו. בטח ראיתם את זה באחד הסרטים ההוליוודיים שצפיתם בהם לאחרונה שולבו סצנות של עיסוי תאילנדי.

שוודי

זהו עיסוי שככל הנראה הכי פופולרי בקרב אנשים שבוחרים את המסאז' הראשון שלהם. מטרתו העיקרית של הטיפול היא הרגעה ולשם כך הוא מבוצע בשימוש שמנים ארומטיים ובדגש לאווירה שלווה להנאה מירבית. רובו של הטיפול מתבצע בליטופים, לחיצות וחיכוכים נעימים.

שרירים עמוק

הטיפול של הספורטאים. כשמו הוא, מתמקד בעומק השרירים ומתבצע בכך שהמעסה לוחץ, מקיף ומותח את השרירים הדורשים הרפייה בהתאם לכיוון זרמי הדם בהם.

רקמות עמוק

גם הוא משתייך בדרך כלל לפציעות ספורטאים. המעסה מחדיר את אצבעותיו לעומק הרקמות ומעסה אותן על ידי לחיצות וסיבובים בהתאם לקצב ולעוצמה שאותן המטופל מסוגל לספוג.

ליטוף

שיטה צרפתית מסורתית המתמקדת בשיפור תפקוד הלב ומערכת העיכול ולכן הוא מבוצע ברובו בליטוף באזור החזה והבטן של המטופל בידיים פתוחות.

אבנים חמות

זה כנראה הטיפול הכי פוטוגני שיש. פותח על ידי האינדיאנים ומשלב בתוכו 42 אבנים מסוג בזלת מחוממות היטב ושמני מרפא מיוחדים אשר מונחים על המטופל בצורה מסויימת להרגעה, שחרור הגוף וחלק אפילו טוענים שהוא מסוגל לנקות את הגוף מרעלים.

ארומתרפי

מתמקד ספציפית בחוש הריח בשילוב מגע עדין של טפטוף שמני צמחים ארומטיים המקנים תחושות רוגע וטוהר אצל המטופל.

טורקי

פותח בחממים הטורקיים המסורתיים. הוא מבוצע על ידי שפשוף, רחיצה וחבטות מענפי דפנה לניקיון מלא של העור וריכוכו.  הטיפול ממריץ את זרימת הדם ומשחרר את השרירים.

פנים

משמש לטיפול פנים באמצעות תכשירים אבל לא רק, הוא גם משחרר מתח מהפרקים הלסתיים, משכך כאבי ראש ומשחרר את שרירי הפנים.

משולב

כשמה היא, משלבת את רוב טכניקות העיסוי הידועות בדגש נוסף על האווירה לגירוי כלל החושים של המטופל החל מסידור סביבת הטיפול בשיטת הפנג שווי ועד לשימוש במוזיקת עולם וקטורת.

לסיכום, כפי שראיתם, שיטות הטיפול הן שונות ומגוונות, וכל אחת מהן יכולה להתאים לכם יותר או לא להתאים בכלל בהתאם לצרכים ולרצונות שלכם. כמו שכבר ציינו, חוויות העיסויים היא לא רק טיפולית, היא גם חוויתית ומהנה ואין חובה לפנות למטפל, למרפאה או למכון מקצועי רק לצורך עיסוי רפואי.

תוכן עניינים
תוכן מומלץ עבורך: