עיסוי הריון

עיסוי לנשים בהריון תמיד היה נושא למיתוסים, מחלוקות וספקות רבים. ישנם מטפלים בעיסוי שנזהרים ממתן שירותים לנשים בהריון. ונשים שהרות לראשונה, בהשפעת שמועות שליליות, לא בטוחות לגבי ההמלצות לקבל עיסוי הריון. ההשפעה החיובית של העיסוי על גוף האדם ידועה כבר אלפי שנים. כל אחד יכול וצריך לקבל את התחושות והיתרונות שמעניק העיסוי לגברים, נשים, ילדים וקשישים. אותו הדבר לגבי נשים בהריון.

לעשות עיסוי בזמן הריון הוא לא רק אפשרי, אלא אפילו הכרחי.

עיסוי הריון - למה את חייבת אותו לעצמך?

במהלך ההריון, גוף האישה פועל בלחץ מוגבר. האיברים הלחוצים והחלשים ביותר הופכים לפגיעים ביותר. עם העלייה במשקל, צמיחת הבטן והחזה מרכז הכובד של הגוף משתנה וזה מגביר את העומס על עמוד השדרה, מה שמוביל לעיתים קרובות ללורדוזיס. לורדוזיס זה העקמומיות של עמוד השדרה בכיפוף קדימה. על פי הנתונים הסטטיסטיים, 50% מהנשים מתלוננות על כאבי גב במהלך ההריון, ו-10% מהן חשות כאב גב חמור בזמן הלידה, מה שיוצר מכשולים. ככל שהעומס על עמוד השדרה עולה, מתח השרירים גם הוא עולה באזור הצוואר ובאזור החזה ואלו מלווים בכאבי ראש גם כאשר ההריון תקין.

עלייה במשקל הגוף מובילה גם לעלייה בעומס על הרגליים ומופיעים תסמינים של כאבים בכפות הרגליים. עלייה במסת העובר ובנפח זרימת הדם גוררת נפיחות בכפות הרגליים, ברגליים והתכווצויות. כמעט כל הנשים ההרות מתמודדות עם כל הבעיות והתסמינים הללו ועיסוי יכול לעזור בפתרונן.

יתרונות עיסוי בזמן הריון

עיסוי מקצועי מקל מאוד על תקופת ההריון ומכין את הגוף פיזית ונפשית לקראת הלידה.

עיסוי הריון מביא איתו חוויה נעימה גם לאם וגם לעובר. העובר יכול לחוש את הרוגע והשלווה של האם במהלך העיסוי. זה נכון שהריון הוא שלב נפלא, אך הוא טומן בחובו גם שינויים רבים במצבה הפיזי והרגשי של האם ומגביר את חוסר הביטחון והרגישות וכאן מגע הידיים המיומנות עוזר. לא רק להרפיה ובריאות טובים יותר, אלא גם להקלה על כאבי שרירים הנגרמים כתוצאה משינויים בגוף ועליה במשקל. הריון מגביר את המתח תוך זמן קצר והעיסוי נועד להקל על הבעיה. הטכניקה המומלצת ביותר לנשים בהריון הוא עיסוי מרגיע המיועד לנשים הרות. מגע היד הקליל שלו מעניק תחושה נעימה ומלטפת. אם עיסוי בזמן הריון נעשה בצורה נכונה, במיומנות, בהתאם לכל ההמלצות וכל אמצעי הזהירות, אין ספק שזה יועיל מאוד. עם זאת לפני ההחלטה לעבור עיסוי הריון, חובה להתייעץ עם הרופא המטפל. הגניקולוג נותן אישור לביצוע העיסוי וכן קובע יעדים ומגבלות ליישומו. למרות השפעתו המיטיבה, עיסוי במהלך ההריון אינו מומלץ לכולם. ישנם כמה יוצאים מן הכלל.

עיסוי בזמן הריון - אמצעי זהירות

לרוב, העיסוי הראשון מותר רק לאחר השבוע העשירי להריון. החודשים הראשונים להריון הם העדינים ביותר, ובמהלך תקופה זו מתרחשות ההפלות הרבות ביותר. מסיבה זו, כדי לא לפגוע, ניתן להתחיל בעיסוי לנשים בהריון רק לאחר אותה תקופת הריון ראשונית.

 עיסוי לנשים בהריון אינו מומלץ בתנאים הבאים:

  • לחץ דם גבוה.
  • החמרה של מחלות כרוניות.
  • סיכוי ללידה מוקדמת.
  • מחלות עור.
  • כאבי גב חזקים.
  • דליות ורידים.
  • מחלות זיהומיות.

מי מבצע את העיסוי לנשים בהריון?

עיסוי הוא הליך רפואי ולכן יש לעשות זאת על ידי איש מקצוע בעל ניסיון והסמכה לעבודה עם נשים בהריון. לעיסוי יש התניות משלו, במיוחד במקרים של לורדוזיס. כדי להביא את עמוד השדרה למצב תקין ולהקל על כאביו יש צורך לעסות באזור הישבן ואזור הלומבוסקרל. הליכי עיסוי המבוצעים בצורה לא טובה, הם כואבים ואף מסוכנים.

למי שיש ספק בכך, לא ניתן להפעיל לחץ על עמוד השדרה עצמו כיוון שזה יכול לגרום לנזק ​​בעצבי עמוד השדרה. לעיתים, למען הבטיחות מתבקש אישור בכתב מהרופא המייעץ. רצוי שמעסה או כירופרקט יהיו בקשר עם הגניקולוג לצורך מעקב קבוע אחר האישה. במקרה זה, האינטראקציה של שני המומחים תועיל מאוד לבריאות המטופלת.

תנוחות בהן מתבצע העיסוי

במהלך העיסוי כדאי לבחור בתנוחות בהן השרירים נינוחים בצורה מקסימאלית. במקרים מסוימים, מיקום הגוף על הגב או על הבטן מותר, אך לאחר כחמישה חודשים וחצי של הריון, המיקום על הגב מתחיל להיות מסוכן, מצב פתולוגי שבו זרימת הדם מופרעת לחלוטין או חלקית. הרחם דוחס את הוריד התחתון הנמוך, מה שמוביל להידרדרות באספקת הדם למוח ואף יכול לגרום לאובדן הכרה אצל אישה בהריון. לכן, הרבה יותר בטוח לשכב על הצד או לשבת על כיסא. אם הבחירה היא לשכב על הצד, על האישה ההרה לכופף רגל אחת ולהניח גלגלת או כרית מתחת לרגל זו לנוחות מירבית. אם העיסוי יתבצע בישיבה על כסא אז הישיבה תהיה עם הפנים לגב הכיסא בהישענות הידיים על גב הכיסא.

מריחת שמני עיסוי

עיסוי במהלך ההריון מאפשר שימוש בשמנים, אך הבחירה הנכונה חשובה כאן. מומלץ להשתמש בשמנים צמחיים היפואלרגניים העשירים בויטמינים E ו- A. ניתן לערבב אותם עם כמה טיפות שמנים אחרים על בסיס הדרים. יש לזכור שלא כל השמנים מתאימים לנשים בהריון, וחלקם עלול לגרום לתגובות לא רצויות.

כדאי להימנע גם משימוש בשמני עיסוי וקרמים עם ריחות חזקים העלולים לגרום לבחילות או לאלרגיות. בדרך כלל, עבור נשים בהריון, נבחרים שמני עיסוי עם ריחות ניטרליים. כדי לבדוק את התאימות של המוצרים הנבחרים ניתן לטפטף טיפה אחת קטנה על העור ולראות אם מתרחשת תגובה לא רצויה.

תנאים מומלצים לעיסוי

יש להכין את הסביבה גם בזהירות רבה ובתשומת לב: טמפרטורה נעימה, מוזיקה רכה ומרגיעה ברקע, אור עמום ונעים, אוורור מריחות שעלולים לגרום לבחילה, כיסא נוח או שולחן עיסוי עם חיזוקים וכריות המתאימים את עצמם על פי מיקום הגוף בצוואר ובברכיים בצורה הטובה ביותר. בקיצור, כל מה שיעזור להשיג נוחות ורגיעה מרבית.

לסיכום

תוצאות העיסוי חשובות במיוחד ומאפשרות חיזוק עמוד השדרה ושיפור זרימת הדם. עיסוי במהלך ההריון משפר את השינה, מפחית כאבי ראש, מקל על הורמונים, מקל על נוקשות בשרירי הצוואר ומשפר את תפקוד מערכת השתן.

בנוסף, לעיסוי השפעה חיובית על מצבה הרגשי של המטופלת, מסייע בייצור אנדורפינים ומשחרר מתח.

מומלץ לקרוא גם על מסאז בתחילת הריון 

תוכן עניינים
תוכן מומלץ עבורך: