האם עיסוי פרינאום באמת יעיל?

כדי להבין את חשיבותו וטובתו של העיסוי, כדאי להתחיל מהבסיס ולהבין מהו בעצם הפרינאום. זהו בעצם האזור המפריד בין פי הטבעת לבין הנרתיק. נשים רבות חוששות שבשעת לידה, העור שבאזור הפרינאום יקרע ויווצרו חתכים. כדי להימנע מכך, מומלץ לקבל עיסוי פרינאום החל מהשבוע ה-34 להריון כדי להכין אותו לקראת הלידה. 

לפעמים רק המחשבה על הלידה (כמו ברגע קריאת שורות אלה) ועל מה שהולך לצאת ומהיכן שהוא יצא, גורמת לכיווצים. זה תפקידן של רקמות הפרינאום, להימתח או להתכווץ בהתאם לצורך. את יכולות ההתרחבות של רקמות הפרינאום ניתן לשפר באמצעות תרגילים ועיסויים באזור.

איך נוצר קרע בנרתיק?

בזמן לידה בריאה ותקינה האיבר הראשון שיוצא מפתח הנרתיק הוא הראש. לשם כך הנרתיק מתרחב משמעותית ולעיתים זה מספיק. ברוב המקרים ההתרחבות איננה מספיקה ובשעת הלידה הראש גורם לחתכים וקרעים שטחיים בנרתיק. במקרים נדירים יותר עלולים להיווצר קרעים וחתכים גדולים ומשמעותיים יותר אשר עלולים לגרום לבעיות של אי שליטה על הסוגרים, כאבי חדירה בעת קיום יחסי מין ועוד. מחקרים רבים כבר הוכיחו שעיסויים באזור הפרינאום מפחיתים משמעותית את הסיכוי לקרעים בנרתיק בעת הלידה והזמן הטוב ביותר להתחיל טיפולי עיסוי פרינאום הוא בשבוע ה-34 להריון. 

מהו עיסוי פרינאום?

בעת העיסוי ההתמקדות העיקרית היא בחלקו התחתון של פתח הנרתיק. חשוב להדגיש ולומר שגם זו שתבחר לבצע את העיסוי, אין הבטחה לכך שההימנעות מחתכים וקרעים בזמן הלידה היא מוחלטת, אבל כפי שציינו, העיסוי מפחית באופן משמעותי את הסיכוי לקרעים משמעותיים יותר אילולא היה מבוצע העיסוי החל מהשבוע ה-34 להריון. את העיסוי ניתן לבצע באופן עצמאי או בעזרת מישהו אחר כמו למשל בן הזוג. השימוש בשמן הוא בגדר חובה ומומלץ לפתוח בקבוק שמן חדש אך ורק לשימוש הזה. לפני תחילת הטיפול יש מספר שלבים שעליכן לבצע:

 • לפנות זמן ייעודי לשם העיסוי
 • להשתמש בנוחיות לריקון מלא של שלפוחית השתן
 • לגזוז ציפורניים
 • לרחוץ ידיים היטב 
 • לשפוך מעט שמן לצלוחית ולהניח במקום נוח ונגיש
 • לבצע אותו בכל מקום שהוא נוח מספיק: בשכיבה על המיטה, באמבטיה או אפילו בעמידה.

איך מעסים לבד?

תחילה יש לטבול את כל האגודל בשמן עד הפרק הראשון ולמרוח על אזור הפרינאום ללא מגע או הגעה לפי הטבעת. לאחר מכן מכניסים את האגודלים כ-2 ס"מ לעומק הנרתיק ומבצעים מתיחה כלפי מטה במשך מספר שניות (5 שניות אמורות להספיק) ואז מותחים לצדדים לעוד מספר שניות. על הפעולות האלה צריך לחזור במשך מספר דקות ביום, לפחות פעמיים בשבוע. המרחק האופטימלי בין שני האגודלים צריך להיות ברוחב של כ-4 אצבעות. במידה ומישהו אחר יבצע עבורכן את העיסוי, בן הזוג למשל, ישתמש באצבעות המורות ולא באגודלים. 

אל תעשו את העיסוי אם אחד מהתנאים הבאים חל עלייכן: 

 • שמירת הריון או איסור מפורש על ידי הרופא
 • פטרייה בנרתיק, דלקת או הרפס
 • תחושת כאב בלתי נסבלת בעת עיסוי פרינאום 

פעולות נוספות המונעות קרע בנרתיק

לשכור את שירותיה של מיילדת מנוסה ומקצועית באופן פרטי – אם יש לכן את האפשרות לעשות את זה לפני הלידה אז כמובן שזו בחירה מומלצת מאוד, כך תוכלו לבצע את הלידה בבית המיילדת, בבית שלכן או בבית החולים. 

סיור בחדר הלידה – במידה ואין את האפשרות ללדת עם מיילדת פרטית הדבר המומלץ הוא לבקר בחדר הלידה המיועד וממש לראיין ולשאול את הצוות הרפואי על אחוז המקרים בהם התרחש קרע בנרתיק בעת הלידה במחלקה שלהם וכמובן לשאול כל שאלה רפואית אחרת שתוכל לסייע לכן לדעת יותר על התהליך שאתן עתידות לעבור.

ישנו דבר נוסף שניתן לעשות כאלטרנטיבה לעיסוי והוא שימוש במכשיר ייעודי המעסה את אזור הפרינאום. 

המכשיר המדובר הוא בעצם בלון מיוחד המתנפח חשמלית ומוחדר אל תוך הנרתיק כדי לדמות תחושת הלידה בנרתיק באופן מבוקר. המכשיר לא פחות יעיל מעיסוי עצמי או עיסוי על ידי הפרטנר ויש שיגידו שהוא אפילו טוב יותר. אך יחד עם זאת המכשיר עלול ליצור גירויים ותחושות לא נעימות למטופלת ולפעמים עדיף לבצע פשוט את העיסוי.

עיסויים נוספים בזמן הריון

מרבית המסאז'ים אסורים לנשים בהריון מחשש לפגיעה בעובר או באם. המסאז'ים שאכן מומלץ לעשות בעת ההריון מבוססים על מגע עדין ומלטף ובשימוש שמנים המתאימים לנשים בהריון. בשונה ממסאז'ים רגילים, עיסוי לאישה הרה יבוצע אך ורק בשכיבה על הגב או על הצד ובתמיכה גופנית של מספר כריות.

כמו גם, אפשר לבצע טיפולים נוספים אשר מרגיעים ומרפים את הגוף כמו למשל טיפול שיאצו וטיפולי וואטסו במים חמימים. טיפולים אלה נעשים כדי להקל על כאבים מהם סובלות הנשים בחודשי ההריון המתקדמים ומסייעים לשיפור זרימת הדם בגוף. הטיפולים האלה מוצעים במספר מכוני ספא ברחבי הארץ אבל אין זו חובה ללכת לספא כדי לקבל עיסוי מהנה ומרגיע בזמן ההריון, אפשר גם לבקש מבן הזוג שיפנק במסאז' בתנאי שהוא יהיה  מודע למספר כללים שעליו לשמור כדי לא לגרום לכן לנזק חלילה:

 • את העיסוי כדאי לעשות בשכיבה על הצד ולהניח כרית רכה בין הרגליים
 • מומלץ להתחיל את העיסוי מחלקו התחתון של הגב ומשם לעלות לאט ובעדינות כלפי חלקו העליון
 • מומלץ להשתמש בשמן ייעודי עבור עיסוי לנשים בהריון כדי למנוע סימני מתיחה

עיסויים מסוכנים לנשים בהריון

היתכנות להפלות בשליש הראשון להריון היא גבוהה מהתקופה שלאחריו, לכן, בשביל השקט הנפשי של האישה ההרה מומלץ להימנע ממגע כלשהו עם מעסים. מטפלים רבים מראש יתנערו מביצוע עיסוי לנשים בתחילת ההריון שלהן למרות שאין כל מחקר שאכן מוכיח חד משמעית שיש לכך השפעה כלשהי. 

עורן של נשים בהריון רגיש יותר מבזמן רגיל ובמיוחד אצל נשים בעלות עור רגיש ולכן חשוב לבצע עיסויים עדינים כדי לא לגרום לכאבים ולשטפי דם.

שמנים המיועדים למסאז'ים מסוכנים עבור נשים הרות כאשר הטמפרטורה שלהם עולה על 37 מעלות.

מטפלים ומעסים מקצועיים ככל שיהיו, חייבים הסמכה מיוחדת לטיפול בנשים הרות. טרם בחירת המטפל חובה לבדוק אם הוא אכן מוסמך לטיפול בנשים בהריון.

בשום פנים ואופן אסור לעסות את כפות הרגליים.

לסיכום

ישנם עיסויים שהם כמעט בגדר חובה לנשים בהריון כמו למשל עיסוי פרינאום אשר יעילותו של העיסוי מוכחת כמונעת נזקי נרתיק בשעת הלידה. לעומת זאת, ישנם עיסויים רבים שאסור בשום פנים לבצע על נשים בהריון, במיוחד עיסויים כוחניים ועיסויים המתמקדים בנקודות לחיצה וחימום יתר של הגוף.

תוכן עניינים
תוכן מומלץ עבורך: