מה אתם יודעים על עיסוי רפואי?

בדרך כלל האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש כששומעים את המילה עיסוי היא מסאז' או ספא מפנק. אבל כשמחברים את צמד המילים עיסוי ורפואי, האסוציאציות הראשונות שעולות הן כאבים ורופאים שעומדים להכאיב לכם במכוון. הרי מי שסובל מכאבים יכול פשוט לגשת לסניף בית מרקחת קרוב לביתו ולרכוש משחה או כדורים לטיפול בכאבים, לטיפול בשרירים תפוסים וכיו"ב, הרי זה הרבה יותר פשוט ונוח מביקורים קבועים אצל מעסה רפואי או פיזיותרפיסט. אז זהו, שלא תמיד טיפול בתרופות מספיק לטיפול בכאבים ובבעיות כרוניות. באמצעות עיסוי רפואי ניתן לאבחן בעיות ספציפיות ולשפר משמעותית את תפקודם של מגוון מנגנונים בגוף המטופל. כדוגמה לכך ניתן להגביר את השיפור בזרימת הדם אל הידיים והרגליים, טיפול בכאבי גב, צוואר ראש ופרקים, שחרור והרפיית שרירים והפגת מתח ולחצים נפשיים. 

מאמר זה מיועד לאנשים הסובלים מאחת הבעיות לעיל ומעולם לא ניסו או חוו עיסוי רפואי כיוון שחוששים ממנו. ברגע שתקראו את תוכן המאמר ותבינו בדיוק מה תעברו בעת העיסוי, לא תחששו ממנו יותר. אך ראשית נפתח בשיעור היסטורי קצרצר כדי להבין את חשיבותו של העיסוי הרפואי.

מתי הכל התחיל?

עיסויים רפואיים תועדו כבר לפני למעלה מ-5,000 שנה בסין העתיקה. השימוש המודרני הראשון בעיסויים רפואיים בוצע בארצות הברית לפני פחות מ-200 שנה. מאז הצגתם של העיסויים מהמזרח לעולם המערבי, חשיבותם הרפואית גדלה ויותר ויותר רופאים ראו בעיסויים ככלי טיפולי אמיתי במחלות והפרעות רבות.

בסוף המאה ה-18, העיסויים הטיפוליים התפשטו לכל רחבי העולם המערבי הכולל את ארצות הברית, אירופה ואפילו רוסיה. מוסדות השכלה רבים הכירו בעיסויים הרפואיים כחלק מחומר הלימוד במדעי הרפואה ובכך גם המוסדות האקדמיים החלו לפתח את השיטות העתיקות ולהתאים אותן לעידן המודרני. 

כיום עיסוי רפואי משתרע על מספר גדול של מקצועות ובהם פיזיותרפיה, רפואת ספורט, כירופרקטיקה, עיסוי, שיקום ועוד.

הסמכה לביצוע עיסויים רפואיים

בישראל יש עשרות בתי ספר המלמדים עיסוי ורפואה משלימה לכל דורש. ההבדל בין עיסוי רגיל (מסאז') לבין עיסוי קליני הוא שבעיסוי הרגיל המטפל מוסמך לבצע את העיסוי שאותו הוא למד ובכך שישפר את הרגשתו ואת מצבו של המטופל באופן כללי לעומת עיסוי קליני המשמש כחלק מרפואה משלימה, המטפל מאבחן בעייה ספציפית ופועל עד לפתרון אותה בעייה. 

מה קורה מאחורי קלעים?

ברובם המוחלט של העיסויים הקליניים (או הרפואיים אם תרצו) משתמשים באותן טכניקות כמו בעיסויים המוכרים ממכוני הספא אך כפי שכבר נאמר בפסקה הקודמת, הטיפול בעיסוי רפואי מתבצע במטרה לפתור בעייה ספציפית אצל המטופל בין אם זה בגופו או בנפשו על פי מטרותיו האישיות. במסאז' הרפואי משתמשים בטכניקות רבות ומגוונות כמו שיטות העיסוי השוודי, העיסוי התאילנדי, טיפול באבנים חמות, דיקור סיני וכדומה. אם חוויתם בעבר עיסוי ספא שלא למטרות רפואיות אתם בוודאי תרגישו כמו בבית בעת הטיפול.

עיסוי רפואי מחיר

אם אתם מעוניינים במסאז' רפואי אתם בטח רוצים לדעת כמה יעלה לכם התענוג. בקופות החולים השונות ניתן לקבל אחת לכמה זמן טיפולים אלטרנטיביים במחיר מוזל במידה ואתם משלמים אקסטרה על דמי הקופה. כאן אנחנו נתייחס אך ורק למחירים המלאים של הטיפולים. עיסוי רפואי מחיר נע בין 260 עד 390 ש"ח לשעה בממוצע. עיסויים מערביים למשל כמו עיסוי תאילנדי או טיפולי רפלקסולוגיה עולים כ-300 ש"ח לשעה. עיסויים מהמזרח כמו עיסוי אירוודה או עיסוי תאילנדי עולים כ-350 ש"ח לשעה. טיפולים אלטרנטיביים כמו למשל דיקור סיני או טיפול בכוסות רוח עולים כ-200 ש"ח לחצי שעה. עיסוי רפואי מחיר משתנה בהתאם לקליניקה, לשיטת הטיפול ולזמן הטיפול.

טכניקות הטיפול

למרות שהעיסויים וטכניקות הטיפול של עיסויים בספא ובעיסויים רפואיים נראות זהות, ההתמקדות של העיסוי בספא הוא בהבאת המטופל לרוגע מירבי ושלווה כדי לגרום למטופל להרגיש רענן ובעל אנרגיות מחודשות, בעוד שבעיסוי רפואי המטפל מאבחן את נקודות הכאב הספציפיות ויכול להשתמש בטכניקות מעט אגרסיביות יותר מפני שהמטרה בסופו של דבר היא טיפול בבעיה רפואית. טכניקות הטיפול משתנות גם בהתאם לבעייה הרפואית. לצורך הדוגמה, פגיעת שריר או מפרק אצל ספורטאי המחוייב להמשיך את שגרת האימונים שלו יקבל עיסוי שונה בשיטות שונות ממטופל הנפגע בתאונת דרכים ויש צורך לשקם איברים שספגו טראומה. הבדל נוסף הוא שהמעסה הרפואי מכיר את רוב טכניקות הטיפולים כולל גם יכולת אבחון בעיות אורטופדיות כדי לדעת איך לגשת לכל בעייה מכל זווית בזכות ארגז כלים רחב יותר למתן טיפול ראוי למטופל.

תדירות ועקביות עיסוי רפואי

בהקשר להבדלי הטיפולים בין עיסויי ספא לעיסוי הרפואי, הטיפולים הקליניים אלה טיפולים שיש לבצע באופן תדיר פעם-פעמיים בשבוע לעומת טיפול ספא שמבצעים מדי פעם כשמתחשק או לכבוד חגיגת אירוע כלשהו. הצורך בעקביות העיסויים הרפואיים הוא קריטי עבור המטפל כדי לבחון את השיפור במצבו של המטופל מטיפול לטיפול בצורה מבוקרת.

האם זה מתאים לכל אחד?

עיסויים רפואיים משמשים כפתרונות יעילים במיוחד בעבור מגוון בעיות רפואיות שלא תמיד כדורים או משחות יכולים לענות עליהם. לפני ביצוע הטיפולים חובה לעדכן את המטפל במצבכם הבריאותי ולהציף כאבים כרוניים, פציעות, טראומות, רגישויות קיצוניות או כל דבר אחר עליו לקחת בחשבון בעת ביצוע הטיפול. דגש נוסף הוא נשים בהריון שחייבות לעדכן על מצבן הרפואי המלא. אחרי סיום העיסוי הקליני מומלץ להמתין מספר דקות בקרבת הקליניקה לחזרה מלאה של תחושות הגוף ולמקרא שלאחר הטיפול לא תרגישו טוב. טיפ נוסף מומלץ הוא לשתף את המטפל בתחושות שלכם במהלך כל הטיפול מתחילתו ועד לסופו כיוון שהוא אינו יכול לדעת בוודאות איך הטיפול משפיע עליכם בטח לא כמו שאתם יודעים. מי שמבצע את הטיפול בחורף, או בערב קריר גם אם זה בחודשי בקיץ, חשוב להביא אקסטרה בגדים חמים לכיסוי האזורים בגוף בהם בוצעו הטיפולים על מנת שלא יתקררו אחרי הטיפול ובמקום לקבל תועלת והתקדמות לשיפור במצבכם אתם תרגישו נזק נוסף בעקבות הטיפול.

מומלץ לקרוא גם על עיסוי רפואי פריצת דיסק

תוכן עניינים
תוכן מומלץ עבורך:
מסאז' בספא או עיסוי מסוים? בחרו את האפשרות המתאימה