יתרונותיו של עיסוי תאילנדי

המסאז' הנקרא עיסוי תאילנדי פותח לפני כ-2,500 שנה בתת היבשת הודו. במקורותיו, העיסוי נועד לטיפול רפואי והוא מושפע מהרפואה הסינית המסורתית. בשונה מעיסויים אחרים בהם המטופל שוכב על בטנו או על גבו מרוח בשמן ומקבל ליטופים ולחיצות בנקודות שונות בגוף, במסאז' תאילנדי, המטופל נשכב בלבוש מלא על מחצלת המונחת על הקרקע והמטפל מותח ומושך את גופו בטכניקות מיוחדות כדי להרפות שרירים, לחלץ עצמות ולשחרר את זרימת הדם בגוף. יש המכנים את העיסוי "סיוע ביוגה" על כן שהעיסוי התאילנדי משפר את זרימת האנרגיה בגוף. בהמשך קריאת שורות אלו תיחשפו ליתרונותיו של העיסוי התאילנדי ולמה עליכם לצפות במידה ותבחרו לעבור טיפול שכזה.

מהם יתרונותיו של העיסוי התאילנדי המסורתי?

מרבית התכונות והתועלות שניתן לקבל באמצעות עיסוי תאילנדי הוכחו על ידי מחקרים מדעיים – יתרונות נפוצים:

הקלה בכאבי ראש

העיסוי מסייע להקלה על סימפטומים של מיגרנה, מתח וכאבי ראש. במספר ניסויים לאורך השנים בהם נבחנו חולים עם כאבי ראש כרוניים, התגלה שלאחר מסאז' תאילנדי פחתו הכאבים בצורה משמעותית. הדבר נכון גם כלפי מיגרנות. אנשים שכבר ניסו תרופות קונבנציונליות והתאכזבו מהפתרון החלקי שהן מספקות, אם בכלל, פונים פעמים רבות לרפואה האלטרנטיבית בכלל ולעיסוי התאילנדי בפרט כדי לחוש שיפור לאורך זמן ארוך יותר החל ממספר ימים ועד ל-15 שבועות.

פתרון לכאבי גב

שחרור והפחתת כאבי גב תחתון. אחד הניסויים המשמעותיים בתחום היה ניסוי בו נבחנה אמינותו של העיסוי התאילנדי אל מול שיטות טיפול אחרות בקבוצה של 120 אנשים הסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים מסיבות שונות ובעוצמות שונות. חצי ממשתתפי הניסוי טופלו בעזרת עיסוי תאילנדי מסורתי והחצי השני של הקבוצה טופל על ידי טכניקות טיפול שונות כמו אבנים חמות, נקודות לחץ ומתיחות שונות לאזורים הכואבים. כל אחד מהמשתתפים בניסוי משתי הקבוצות קיבל 8 טיפולים במשך חודש כשאובחן שלשתי הקבוצות הייתה הקלה משמעותית בכאב, דבר שהוכיח שהעיסוי התאילנדי אכן משמש כפיתרון יעיל במיוחד להקלה בכאבי גב תחתון.

מחקר דומה הוכיח שהטיפול גם מפחית כאבי שרירים בחלקו העליון של הגב.

הקלה בכאבי מפרקים

העיסוי משחרר כאבים ודלקות מפרקים הקורים בעת תנועה. מחקר הנערך לטובת בדיקת ההשפעה של העיסוי לתקופה של שמונה שבועות על אנשים בעלי דלקות ברכיים גילה שאכן משתתפי המחקר חשו הרבה פחות כאבי ברכיים בעת ההליכה. מחקר רפואי נוסף לקח את השפעת העיסוי התאילנדי על דלקות בירכיים צעד אחד קדימה, תרתי משמע, ובחן 60 משתתפים למשך 3 שבועות. חצי מהמשתתפים קיבלו עיסוי תאילנדי והחצי השני קיבל איבופרופן (תרכובת המשמשת לייצור מספר רב של תרופות להקלה בדלקות וכאבים). בגלל הקושי בניסוי לקבוע איזה מהטיפולים חד משמעית יעיל יותר, החוקרים קבעו שהעיסוי הביא לאותה הקלה בדיוק כמו התרופה. 

הגברת גמישות וטווח תנועה

עבור ספורטאים ואנשים העוסקים המון בספורט כתחביב, העיסוי התאילנדי עשוי לשפר את תנועתיות הגוף ולעזור בהרפיית השרירים. ניסוי שנערך על 34 שחקני כדורגל מקצועיים בחן את יכולת הגמישות שלהם על המגרש בזמן האימונים כאשר קיבלו שלושה טיפולים בפרק זמן של עשרה ימים. בתום הניסוי אובחן שהשחקנים נעים הרבה יותר מהר על המגרש והגמישות שלהם השתפרה משמעותית. חוקרים טוענים שהעיסוי גורם לזרימה חלקה יותר של דם אל השרירים ובכך זה מפחית את התכווצויות השרירים ומשפר את התנועתיות שלהם.

הפחתת חרדה

העיסוי הוכח כטיפול מרגיע המקל על חרדה. למרות שהטיפול נחשב לאגרסיבי יותר מסוגים אחרים של מסאז'ים, הוכח שהוא מוריד חרדה בזכות הגברת תחושת השקט המערכתית שבאנרגיית הגוף. גם תכונות אלו נבחנו בניסויים רבים אשר הוכיחו אותם באמצעות מדידת לחץ הדם אשר ירד משמעותית אצל מטופלים בעיסוי תאילנדי. בחלק מהניסויים נבחן העיסוי התאילנדי מול טיפולי פיזיותרפיה באמצעות סריקות מוח והוכח שהטיפול התאילנדי בחרדה אפקטיבי הרבה יותר.

מחדש אנרגיה

העיסוי מניעה את כל האיברים בגוף יחד בתנוחות הדומות לטכניקות יוגה. אנשים רבים סבורים שהעיסוי התאילנדי שקיבלו גרם לאנרגיה הגופנית שלהם להתחדש לחלוטין כבר לאחר טיפול אחד בלבד. במחקר השוואתי קטן הוחלט לבחון את השפעותיו של המסאז' התאילנדי אל מול מסאז' שוודי על אנשים החשים תשישות ועייפות קיצונית. אחרי שהמשתתפים יצאו מהעיסויים הם נשאלו על תחושותיהם. אלה שקיבלו את המסאז' התאילנדי הרגישו אנרגטיים ונמרצים הרבה יותר מאלו שקיבלו את המסאז' השוודי.

מהן טכניקות העיסוי התאילנדי?

בעיסוי תאילנדי מסורתי, המטפלים משתמשים בכפות הידיים, במרפקים, באמות, באגודלים ובכפות הרגליים לטיפול בשרירי המטופל. עקרונות הטיפול מבוססים על כך שאנרגיה זורמת בגוף האנושי לאורך קווים מסוימים וקבועים אשר אותם צריך לשחרר. על מנת להגביר את זרימת האנרגיה, המטפל מושך ומעביר את גוף המטופל לתנוחות המזכירות תנוחות של יוגה. אנשים המעדיפים לקחת חלק פעיל בקבלת העיסוי ולהרגיש תנועתיות לאורך כל זמן משך הטיפול יעדיפו לבחור בעיסוי תאילנדי על פני מסאז'ים אחרים בהם המטופלים שוכבים ללא כל תנועה. 

מה קורה בטיפול?

לעיסוי תאילנדי אפשר ואף רצוי להגיע בבגדים רופפים. לרוב, המטפל מספק כתונת משוחררת ומכנסיים רחבים. העיסוי מבוצע על מחצלת או מזרן עיסוי אשר מונחים על הרצפה ולא על מיטת מסאז'ים. המטפל מבצע על המטופל מתיחות תוך שימוש בלחץ ובמשקל גופו. להבדיל מעיסוי שוודי לדוגמה, לא משתמשים בשמנים במהלך הטיפול והמטפל עשוי אף לשבת על המטופל כחלק מהתנוחות אליהן הוא רוצה שאליהן המטופל יגיע. בדרך כלל מטפלים מנוסים יודעים כמה למתוח כדי לא לגרום לכאבים לא נעימים וליתר ביטחון יבקשו טרם תחילת הטיפול להודיע אם המתיחה גורמת לכאב.

השורה התחתונה

עיסוי תאילנדי היא טכניקת טיפול עתיקה נפוצה גם בימים אלו לטיפול בהמון בעיות וכאבים שאפילו הרפואה המודרנית לא תמיד יודעת לענות עליהם בצורה ראויה ומספקת. הטיפול מפחית כאבי ראש, מקל על כאבי גב תחתון, משחרר את זרימת הדם בשרירים, מפחית כאבי ברכיים ודלקות מפרקים, משפר את הגמישות ומקל על חרדה ולחצים נפשיים. הטיפול התאילנדי הוא אינו פסיבי כמו רובם של המסאז'ים אלה פעילות פיזית משותפת בין המטפל לבין המטופל בתנועות ותנוחות המזכירות יוגה. לאנשים הסובלים ממחלות כרוניות, טרם רישום לטיפול תאילנדי, מומלץ להיוועץ עם רופא כדי לבדוק אם הטיפול בטוח עבורם.

האם יעניין אותך מידע לגבי עיסוי פרינאום?

תוכן עניינים
תוכן מומלץ עבורך: